AKTUALNOŚCI

15. JUBILEUSZ GALI POLSKIEJ MODY

„To, co najbardziej pociąga mnie w modzie, to że jest ona odzwierciedleniem naszych czasów. Musisz w tym uczestniczyć, być świadkiem własnego momentu” (Nicolas Ghesquiere) – świadkami takich kluczowych „momentów” byliśmy podczas Gali Polskiej Mody, która odbyła się 11 października br. w Poznaniu.

Podczas Gali „Galeria MM Fashion Night by Polska Akademia Mody” po raz pierwszy w historii została wręczona Nagroda imienia Jagody Komorowskiej. Uczestnicy Gali zarówno w wersji on line, jak i na żywo mogli podziwiać:

…prezentacje 42. Finału Konkursu o Srebrną Pętelkę

Wśród nich widzieliśmy wieczorowe suknie autorstwa Alicji Gorczyńskiej z kolekcji „Awakening” i kobiece torebki wg. pomysłu Krystiana Grzeszczaka – tegorocznych laureatów Wyróżnień „Srebrnej Pętelki”. Oglądaliśmy próbę zmierzenia się z lękiem pandemii w odsłonie „Anxiety” Natalii Cheng. Zgodnie z tytułem kolekcji – otworzyliśmy „Sekretne drzwi” do świata mody Marcina Gorczyckiego, który w autorskich rękodziełach nie krył inspiracji architekturą Paryża. Natalia Cheng i Marcin Gorczycki otrzymali Statuetki „Srebrnej Pętelki” – główne nagrody w Konkursie.

Pokazy gościnne

Pierwszy z nich być może przedłużył życie naszej planety o jeden dzień lub chwilę… Takie przynajmniej było zamierzenie Krystiana Zawady, który przedstawił syntezę strojów z recyklingu oraz eko z naturalnych roślin. Za sprawą Marcina Raczkowskiego przekonaliśmy się, że „all is full of love”, a miks stylów, sprayowanie dzianiny, gipiury, tiul, perły, boa… są idealne dla kobiet pewnych swego uroku. Przez takie kobiety był oklaskiwany Raczkowski, odbierając tytuł Kreatora Roku.

Poznań i Warszawa spotkane w Statuetce „Złotej Pętelki

Poznań – stolica Wielkopolski, aspirujący do miana Stolicy Polskiej Mody połączył się symbolicznie z Warszawą – stolicą Polski, kiedy Lidia Przybylska, redaktor naczelna „Mody w Polsce” otrzymała Statuetkę „Złotej Pętelki”. Gość honorowy gali wręczała również ”Srebrne Pętelki”. Podkreśliło to ich prestiż a dla samych laureatów było miłą niespodzianką.

Wielkie wyróżnienie dla wielkich

 W wielkim finale gali, oklaskiwaliśmy pokaz autorstwa Hanny Bieńkowskiej, której maksymą jest „nie ile, ale jak”. Swoimi projektami udowadnia, że jeśli projektant nie odtwarza, a tworzy – to za zwyczajnym określeniem- sukienka mogą się kryć zaskakujące modele. Szyk ubiorów z serii Pret a Porter de Lux zaakcentowały fragmenty jej najnowszej kolekcji ślubnej i wizytowej wykonanej ze szlachetnych tkanin. W stylu „de lux” i nie kryjąc wzruszenia, Hanna Bieńkowska jako pierwsza w historii została nagrodzona Statuetką imienia Jagody Komorowskiej. „Jest ciekawą projektantką i wielką profesjonalistką” – mówiła o niej Jagoda Komorowska. Doceniała też umiejętność wykonania wykroju, skrojenia i uszycia kreacji, co jest rzadkością wśród projektantów. Patronka nagrody była wybitną dziennikarką, krytykiem polskiej i światowej mody. Wielokrotnie przewodniczyła Jury Konkursu „O Srebrną Pętelkę”. Sama dwukrotnie otrzymała „Złotą Pętelkę”. Pomagała – promując: marki, projektantów, uczniów projektowania ubioru.

Scenicznie i na topie

Statuetkę „Marka na Topie” otrzymała Telewizja STK. Wręczono dwie Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody dla Magdaleny Kwiatkowskiej i Krystiana Zawady.