AKTUALNOŚCI

Działania dla poprawy sytuacji przemysłu tekstylnego i modowego w kontekście kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia środowiska

O nadprodukcji, zanieczyszczaniu środowiska, ekologicznych materiałach, roślinach barwierskich i wykorzystaniu druku 3D opowie Zuza Wójcik.

Projekt kolekcji SUPERNATURE powstał w efekcie rozmyślań na temat problemów współczesnego świata: zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających Ziemię Przed nim są tylko koncerny naftowe. Wpływ na wysokie miejsce odzieżowego przemysłu w tym rankingu ma między innymi nadprodukcja odzieży. Wiadomym i oczywistym jest fakt, że produkcja tkanin z pochodnych ropy naftowej jest niezwykle szkodliwa, ale co ciekawe szkodliwa jest także produkcja tkanin powszechnie uważanych za lepsze, bardziej ekologiczne, takich jak np. konwencjonalna bawełna. Bawełna jako roślina, z której pochodzą włókna do tworzenia przędzy, potrzebuje do wzrostu bardzo dużej ilości wody. Dodatkowo przy jej hodowli używa się ogromnych ilości pestycydów. Oprócz samej produkcji włókien ogromnym czynnikiem zanieczyszczającym środowisko jest także farbowanie ubrań. Według World Resources Institute 20% globalnego zanieczyszczenia wody pochodzi właśnie z przemysłu tekstylnego.